...výrobky, doplňky, inspirace, hračky, knihy, obrazy...

Prosinec 2013

další pokus

28. prosince 2013 v 19:23 | vrz
tak zatím budu psát na dvě místa, založila jsem si nový blog, tentokráte na blogspot.cz, tak uvidíme, kde se bude psát lépe...máte nějaké zkušenosti?

www.vrzuza.blogspot.cz

Křídou napíšu...liška!

18. prosince 2013 v 7:17 | vrz |  Malba/ Kresba
...nová hotová, tabule na kreslení křídou...na psaní důležitého, nebo taky na kreslení...vzkazy, výkřiky a motta...na co nezapomenout, co zapomenout...do dětského pokojíčku, nebo do lesa, nebo na chodbu...do bytu:)
Čerň extra tabulová, liška extra rezavá. Malováno akrylem, na dřevo a noviny kašírované...
Několik detailů dokresleno tuší a tužkou...
Tabule má rámeček...jak jinak než s muchomůrkou červenou!
Tabule, která je zároveň obrázek z lesa...zatím nemá žádného majitele...
Synáčka při focení zaujala struktura lišáka, tak ho pěkně pohladil...
Pak si na tabuli vylezl a zkoušel terén mašinou:))...taková zátěžová zkouška!ale úspěch, vydržela tabule, lišák i Toník s mašinou.

(a řekněte mi, jak se mám odhodlat ho ostříhat?...aby z něj nebyla princeznička...jsou to ďáblovy kudrliny:))

Knížky jako dárek...

17. prosince 2013 v 9:16 | vrz |  Inspirace
Příští Vánoce možná nakoupím všem knihy. Ne, že bych jich letos nepořídila spoustu...tři nejkrásnější...o ty se s Vámi podělím...
Začnu beletrií pro dospělé...Boris Vian: Pěna dní...určitě jste zaznamenali film Michela Gondryho, který běžel v kinech na podzim? (k mé velké radosti jsem se na něj dostala! http://www.csfd.cz/film/308671-pena-dni/ )knížku mám půjčenou, dlouho již rozečtenou, ale skvěle odvede myšlenky úplně jinam, do snového absurdního světa kde vám piáno natočí koktejl dle toho, co na něj zahrajete...dechberoucně zpracovaný motiv strachu ze smrti a pomíjivosti štěstí...
No, ukázka ze šťastnějšího...úplného začátku (Colin, zamilovaný do Chloé, svatba...Chloé onemocní záhadnou nemocí, v plicích ji roste leknín...postupně vše tone ve strachu, bolesti, beznaději...končí pohřbem v hromadném hrobě pro nedostatek peněz....)
Vydalo nakladatelství Argo (mé druhé nejoblíbenější...vede Baobab!)...teď si uvědomuji, že kniha, kterou jsem Vám zde dala jako tip je velmi smutná...tak to rozveselím knížkami pro děti...
Stal se ze mě vášnivý sběratel knih Daisy Mrázkové. Stala se ze mě vášnivá sběratelka knih vydaných Baobabem (http://www.baobab-books.net/) Stalo se ze mě sběratelství dětských knih...a myslím, že i kdybych nebyla maminkou, tak bych takto dopadla...protože poetika dětské literatury a nádherné ilustrace dětských autorů...uchvátí každého.
Slon a Mravenec od Daisy Mrázkové (kdo by nevěděl, tak napsala i ilustrovala).
Knížka o tom, že je někdy těžké žít spolu, když jsme každý jiný...ale nakonec je to moc dobře, protože se můžeme i krásně doplňovat!
Veverka hospodyňka v domácnosti se slonem a mravencem. Když vaří, pro jednoho to je málo, pro druhého moc. Potůček je potůček, ale i obrovské moře nebo nepatrná kaluž...
Jednou nabádá jiná veverka tu naší: měla bys bydlet s někým jiným, vždyť to přece nejde! Ale vždyť to nemůžu, já je mám ráda! pohotově odpovídá veverka...
A když veverku chytne lovec a zavře ji do klece...pak se teprve ukáže, proč je dobré žít s mravencem i slonem!
No a konečně tu mám malý zázrak v leporelech...knihkupectví je teď plné děsivých knížek s ještě děsivějšími ilustracemi (o spisovatelské tvorbě se už snad mluvit ani nedá...)...ale čas od času se vydá nějaká stará dobrá kniha...o této jsem neměla tušení, když jsem ji spatřila, bylo rozhodnuto!
Báseň napsal Josef Hiršal a ilustroval malíř Kamil Lhoták...a protože to je nejmilejší malíř mého milého profesora na dějiny výtvarného umění, k Toníkovi tahle mašina prostě dojet musela!
A tak ji dostal k Mikuláši...(do Vánoc bych to asi nevydržela:))

Snad alespoň někoho inspiruji a budu vděčná za další tipy na krásné knihy od Vás!
Díky! Vrz.

Recybalení dárků

16. prosince 2013 v 17:38 | vrz |  Inspirace
Letošní balení dárků jsem pojala v EKO stylu. Léta jsem shraňovala čtrnáctidenník Ateliér. Po letech jsem usoudila, že ho znovu číst nebudu...no, tak do tohoto kvalitního papíru letos zabalím dárky a ušetřím trochu přírodu.
Vyrobila jsem si pouze barevné visačky, aby bylo alespoň trochu patrné, že jde o dárek...a pár mašlí a starou vlnu...když se zaváže jen na mašličku, bude pak použitelná ještě na něco dalšího...
Jmenovky jsem psala tuší na červenou čtvrtku, rámečkovala bělítkem...
Synáčkovi jsem na dárky malovala nápovědy, co se skrývá uvnitř!
No...nic na tom není, ale tak třeba někoho inspiruji:)

(Mimochodem docela zábavné je zabalit dárek do křížovky a příslušné jméno do ní vepsat:))

Veselé vÁNOce.

K Vánocům obrázek? Raději igelitku plátěnou!

13. prosince 2013 v 19:25 | vrz |  Malba/ Kresba
Přemýšlela jsem, jaké drobné radosti, které ještě stihnu dovyrobit mohu rozdat spřáteleným stranám...nejlépe finančně nenáročné(času s jedním dítětem je ještě bohatě) a kreativní...
A tak jsem nakoupila v Altamiře několik plátěnek a v zebře mírně dražší gelový fix na textil...
A pak už jen kreslila a kreslila...nakonec jsem spotřebovala pera tři (jedno za 65kč) ještě to nestačilo na "ovlaječkování" horních lemů...Ale byla to zábava a snad udělají praktické dárečky radost...(detaily viz celý článek)

Od pondělí za tři týdny...

12. prosince 2013 v 9:36 | vrz |  O autorce (VRZ)
Moc se těším...a jsem zvědavá a napnutá a nervózní a nedočkavá... snad to dobře dopadne...
(vlaječky už visí nad připravenou postýlkou...bambulky a plsť a příjemná hodinka ručního sešívání:))

Medvěd bráška...

9. prosince 2013 v 19:10 | vrz |  Šití
Mému milému prvorozenému k narození sourozence(tušíme, že to bude brácha)...jsem ušila Medvěda.
V ruce...ze starého oblečení...s příslušenstvím:)
Medvěd má kaťata, šálu, bodyčko(to jediné je koupené...před třemi lety v záchvatu, když jsme se dozvěděli, že čekáme Toníka...tehdy jsem neměla přehled o velikostech a praktičnosti bodyček s krátkým rukávem v zimě:)), polštář, deku, aktovku...
A malého medvídka, který je chrastítko pro sourozence (uvnitř rolničky...tkaničky na šmrdlání...ale moc se mi nepovedl obličej...možná ušiju ještě jednoho...)
Časem plánuji dovybavit Medvěda dalším oblečením...Když si sundá bodyčko, je vidět "pupík".
Doma máme vozík na kostky...tak pak může sloužit jako kočárek...polštářek a deka zajistí pohodlí...
Šála ze staré šály...aby nebyla zima na krk.
Aktovka je z umělé koženky... Vejde se do ní malá knížka, svačina, nebo...
...malý medvídek!
Až když jsem měla střihlou dírku na knoflík, došlo mi, že na aktovce by měly být knoflíky dva...ale už jsem neměla dostatek další koženky...tak je jen jeden.
Obličej Medvěda jsem vyšívala bavlnkami různé tloušťky...tváře jsou z mých kraťasů, které jsem si jako náctiletá roztrhla hned první den nošení:)padala jsem neustále a rozbíjela si kolena...jsem zvědavá, jak dlouho vydrží neporušený medvěd, ale záplaty nevadí...
Velký je Medvěd skoro jako novorozeňe...
Deka může sloužit jako zavinovačka (doplním suchým zipem?)...a Antonín Medvěda dostane s bráškou z porodnice...moc se těším! I když nečekám ihned nadšené reakce (ty bych vyvolala třeba traktorem...), ale snad se postupně skamarádí a třeba bude i rád opečovávat...až si zvykne na miminko:)

Mám radost, že jsem svůj "velký šicí projekt" stihla... a za čtyři týdny máme termín! Jsem napnutá, jaké to všecko bude...

Přeju krásný předvánoční čas!
Vrz.

zdobení...

6. prosince 2013 v 12:03 | vrz |  Interiér - předělávky
...dvě malé kuk v zdobení a maličkostech u nás doma...květináč a houby...
Stačilo přišít koupené muchomůrky(ikea) a navléknout hnědé korálky...cinkátko co necinká, vánoční výzdoba, která u nás bude nejen na Vánoce...
A betonový květináč, který je z obou stran opatřen akrylovým nátěrem- rámečkem na dopsání bylinky křídou...pažitka nám postupně odchází...tak ji může vystřídat jiná chutná a voňavá...psaní křídou mě teď baví:)

Tip na minimalistický adventní věnec č.2

3. prosince 2013 v 8:28 | vrz |  Inspirace
Pro ty, kteří si třeba ještě nepořídili/nevyrobili adventní věneček tu mám druhý minimalistický tip! Aneb co teď zdobí náš minišicí stolek a zároveň stůl jídelní:)
Prostě jednoduchost...a vůně! Svíčky včelí (ty si fakt užívám, přenádherně voní i nezapálené a žluťoučké veselé a přátelské:)), věnec proutěný (zakoupen v košíkářství na Andělu, původně jsem ho zamýšlela na kolotoč nad postýlku, ale nakonec ho nespáchám, neb máme tak vysoké stropy, že bychom ho nad postýlku stejně nezavěsili...a hrazdička nad postýlkou mi zas připomíná šibenici...), držátka svíček kovové (mají snad na každém trhu či v květinářství)...

Myslím, že takovýto věnec nás bude obveselovat i příští rok...(a žádné spadanné jehličí na stole!!!)

Adventní kalendář

2. prosince 2013 v 10:44 | vrz |  Šití
A už jsme v tom a každý den kluky čeká překvapení. (A mě vlastně taky, protože reakce jsou nepředvídatelné a radost veliká:))
Plstěný kapsičkový kalendář na celé století (jen je nutné dobře skladovat a každý rok doplnit nový obsah šitých krabiček).
Oboustraný. Visí v kuchyni. Šila jsem ho postupně v pauzách tak tři týdny. Mám radost, že je dokončený a že nám nějakou dobu snad vydrží:).
Na každé kapsičce je samozřejmě vyšité číslo dnu, kdy je dárek přístupný. Vyšíváno bavlnkama a barvy v odstínech zelené, červené, černobílé a hnědé...pro mě jasně Vánoční barevnost!
V každé kapsičce jedna dobrota a jeden dáreček. Velikosti jsou různé, převládají malé, ale najdou se i větší na překvapení velkolepější.
V bráně k dětem ( www.branakdetem.cz ) jsem koupila převážný obsah kalendáře- knížku/vkládačku obsahující 15 malinkých leporel...takže už jen vymyslet devět jiných překvapení! 24.prosince si pak všecky knížečky pěkně poskládá do knížkošuplíčků.
Copak je v knížce statek? ...PRASE! (zase vánoční motiv:))
Za různorodé knoflíky vděčím svojí babičce a za plsť manželovi (tedy neměl ponětí, že jsem něco vyráběla a pořizovala...ale radost snad má!) a stoklase(nakonec tam mají plsť levnější, než třeba v zebře či jiné galanterii...ikdyž možná altamira by mohla být levnější!).
Já sama mám největší radost z různých starodávných báboviček a formiček, které jsem sehnala u různých prodejců vintage fleru, většinou za hubičku. K čemu budou dvouletému dítěti??? Přece na pečení z písku! (na maringotce na jaře založíme pořádné pískoviště a místo plastových formiček budou staré kastrolky, hliníkové bábovky... jen ať si odpočineme od výrobků moderní doby!!!

Ještě jednou přeji krásný poklidný veselý a hravý advent!
Vrz.