...výrobky, doplňky, inspirace, hračky, knihy, obrazy...

Duben 2013

Chameleon

29. dubna 2013 v 9:34 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Dnes jdeme do zoo!!! Jsem zvědavá, jestli z toho rok a čtvrt leté dítě bude něco mít, ale snad jo!!!
Těším se na zvířata, snad mi budou inspirací, plstěný chameleon je už starší, pořád mám doma spousty nevyužité ovčí vlny, tak se zas do něčeho pustím!
Pták neznámého druhu...někam se poděl...nějak nám doma nic plstěného nezbylo...

Pod skříní nám leží dřevěné loutkové divadlo na dokončení, tak určitě nějaké to rouno využiji na vlásky loutek...

Vymalovat zeď

26. dubna 2013 v 8:48 | vrz |  Inspirace
Pomalu spřádáme plány na to, jak oživit dětský pokojík. Je tam hodně, hodně červené, tak by to chtělo nějakou chlapskou barvu. Docela by se mi líbila zelená (všimli jste si mimochodem, že červeno-zelená kombinace je oblíbenou režiséra Jeana Pierre Jenueta (Amelie z Montmartru, Galimatyáš apod.)). Chceme namalovat stěnu oproti oknu, aby se dlouhý úzký pokoj opticky trochu zkrátil. Potom ještě něco na stěnu pod obrázky, vysoké tak do pasu a zakončit nějakou "lemovkou", podobně jako máme v kuchyni. Odstín taky nějaký takový.
Zarámovala jsem obrázky z knížky Perníková chaloupka, kterou ilustroval Jiří Trnka. pod nimi by mohlo být vymalováno.
Tohle je ta zelená, která by se mi asi líbila, vznikla trochu náhodou, žluté trojúhelníčky jsme ručně domalovávali, tentokrát bych raději použila např. bramborové tiskátko.

Žluté tulipány z farmářských trhů od manžela, vázička od tohotéž z blešího trhu.

Omlouvám se za poněkud kostrbatý projev, ale spala jsem na dnešek velmi málo a mnoho mě ještě čeká. Přeji krásný víkend!

Tak trochu jarnější klícka

24. dubna 2013 v 9:14 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Pedig jsem před dvěma lety dostala k narozeninám. Sem tam něco vznikne, nejlépe, když přijde někdo další a pleteme a povídáme a pleteme a povídáme. Těším se, že si proutí vezmu v létě k Berounce, protože v tekoucí vodě se máčí nejlíp (pokud Vám neuplave).
Celkem rychle vznikla klícka. O Velikonocích ji obýval náš plechový kohout. Přes zimu v ní byly kuličky...
Dno je kupované (sololitová destička), proutky batikované (normálně DUHOU na textil).
Krásné slunečné dny přeju!

Medvěd Blahopřeje (k maturitě?k mateřství?k manželovi?)

23. dubna 2013 v 7:56 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Medvěd ve skicáku čeká na překreslení na čtvrtku, oskenování a vytištění na jemně barevný papír a pak někomu popřeje...
Takový (znova) trochu chudák, ale snaží se, o tom není pochyb...
V pozadí opět s nápisem, tentokrát BLAHOPŘÁNÍ.
Na čtvrtce bude umístěn asi nějak takto, barvy papírů jsou focené u Lišky viz níže.
Nebude ho někomu líto?

Pokojíček ze sedmdesátých let

22. dubna 2013 v 14:37 | vrz |  Pokojíčky
Takový pěkný pokojíček je teď u nás v poličce...sbírám staré hračky a krámy, tohle je můj nový přírůstek...Ještě by to chtělo nějakého obyvatele...
Krb mezi knížkami...a když je hezky, vyrazím na kolo (také s knihou!).
Přeji krásné slunečné pondělí!

Liška (si) přeje Vše nejlepší

20. dubna 2013 v 20:04 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Plánuji vytisknout nejen si dopředu pár přání do zásoby. Motiv opelichané (říká se to, když nemá peří?:-)) lišky s balonkem.
Kresleno na bílý papír, pak radno naskenovat a vytisknout na barevně jemné čtvrtky.
Motiv Vše nejlepší se "nenápadně" objevuje v pozadí zvířete.
Radno zpracovat i zadní stranu, ovšem vnitřek ponechat bílý, nesnáším ta předepsaná vtipná blahopřání...
Ve vývoji mám ještě medvěda s motivem oslavové girlandy a v pozadí přáním Blahopřeji!

Na barevném papíře to bude ještě úplně jinak...

Oliva na tři způsoby

19. dubna 2013 v 9:20 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Včera bylo u nás v praze takové, takové horko! Když jsem zavřela oči (byli jsme bosky na pískovišti), připadala jsem si jak na pláži u moře v Řecku...za zády olivový háj.
Série kreseb tuží kdysi pro maminku k Vánocům, aby si připomněla své oblíbené místo...
Strom, kůra a plody...
Některé olivy prý mohou být i 2000 let staré...
Omlouvám se, že se to tak leskne, ale je to již přilepené za sklem...

Dnes se znatelně ochladilo, že by konečně to jaro?:)

Kreslení na porcelán

17. dubna 2013 v 14:02 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Onehdy jsem se dočetla, že existují barvy na sklo, keramiku a porcelán, kterými lze kreslit a posléze se zapečou v troubě. Po zapečení mají být odolné, že se dají používat, mýt v myčce a jsou vhodné i do mikrovlnky.
Proto když jsem měla cestu kolem výtvarných potřeb, zeptala se a opravdu jí měli. Ještě ten večer jsem malovala. Na nepoužívaný podšálek- talířek, ke kterému se už dávno ztratil hrníček.
Nakreslila jsem medvěda, abych nějak využila kroužek podšálku, jako ten má medvěd čumák. Jestli později seženeme nějaký vhodný hrneček, bude pak čumák zakrývat a po zvednutí hrníčku bude vidět medvěd celý.
Kreslí (maluje) se pomocí uzounké tubičky, ze které jemným stlačováním tuby vytéká více či méně barvy. Nakonec jde s barvou i trochu stínovat, tedy nakreslit šedavé odstíny, pokud tlačíte málo a tmavé a sytě černé tahy, když stlačujete tubu silněji. Pořizovací cena jedné tuby je, pokud se nepletu, 90 kč. Pokud Vám jde dobře zdobení perníčků, jistě zvládnete i tuto techniku.

Nakreslený talířek se pak musí nechat 24 hod schnout a pak se peče 35 min na 150. Talířek musí být dobře odmaštěný a suchý.

Možná by se hodilo nakreslit něco na dno dětského talířku: když to sníš, uvidíš obrázek! Jen je barva malinko reliéfní, proto je asi vhodnější pokreslovat méně namáhané části porcelánu (i když: když to jde umýt a neopere se to, tak to snad tolik nevadí:))

Vlčí mák jako brož

16. dubna 2013 v 7:22 | vrz |  Mé výrobky (VRZ)
Další malá šitá radost. Vzniklá z potřeby mít nějaký červený doplněk k černému oblečení na koncert. Z korálků, knoflíku, nití a plsti. Vzadu přišitá kovová sponka- špendlík s bezpečnostním patentem, aby se květinka neztratila.
Hotové za deset minut! Než začnou kvést opravdové, i když ty za klopou moc dlouho nevydrží...
Nedávno jsem našla fotku sama sebe v polích u Karlštejna, kde mám pravé máky připevněné na usárně...Konečně už začalo jaro a já už se trošku těším na pozdní léto a podzim...jen, kdyby ta zima trvala jen měsíc!
První fotka je květinka na osení, ale na svetru zelené barvy nakonec taky hezky vynikne!
Přeju krásný jarní den!
Vrz.

Textilní knížka MLUVÍM

15. dubna 2013 v 8:49 | vrz |  Šití
Ještě není úplně hotovo, nicméně něco už vidět je, tak je tu malá ochutnávka něčeho, co po večerech, po poledních a ve volných chvilkách šiju.
Každá stránka více méně obsahuje jedno slovo, které náš Budulínek říká. Zároveň jsem se pokoušela umístit na stránku něco málo z našeho domova, třeba hračku, aby je mohl bezpečně poznávat a později to může být malá vzpomínka na útlý věk.
Poznáte, jaké slovo se "skrývá" v tomto pokojíku? Buvol je podle hračky Libuše Niklové (před třemi lety měla krásnou výstavu všech hraček v ÚMPRUM).
Hlavní postava knížky, která se formou záložky na tkaničce bude vyskytovat postupně na všech stránkách knížky, ve všech pokojíčkách i u zvířátek. Inspirováno naším chlapečkem, ikdyž tam působí spíš jako šestiletý chlapec(kdo ví, třeba tak bude opravdu vypadat).Věřte mi, nebo ne, tuto malou postavičku jsem vyšívala a vyráběla celý večer (přibližně dvě a půl hodiny).
Zvířátka. Pejsek je takový interaktivní. Může si zalézt do boudy, nebo se dobývat na kočku, ale nebojte se, je na koženkovém vodítku, tak jí snad nezakousne!
Toníkovo oblíbené slovo: Svítí!!!
První slůvko řekl na své narozeniny, které má den před vánocemi(proto ten stromeček), když dostal houpačku a poprvé se houpal.
Knížka bude v "Koženkové vazbě".
Pokud si to tu rozkliknete, uvidíte ještě pár dalších obrázků.